Wczytuję dane...
Poradnik jak kupować tonery ?

Ponizej przedstawiamy Państwu garść porad związanych z zakupem tonerów do drukarek laserowych.

1. Co kupić ? toner z chipem czy bez ?

Tonery laserowe stosowane w większości dostępnych aktualnie na rynku urządzeń drukujących posiadają tzw. chip czyli kawałek elektronicznego układu który kontroluje pracę tonera. Chip ten odpowiada nie tylko za informację o stanie zużycia tonera ale również dzięki niemu w ogóle mamy samą możliwość druku bo producenci drukarek starają się w ten sposób zabezpieczyć przed ewentualnym używaniem w drukarce tańszych, zamiennych materiałów eksploatacyjnych.
W związku z powyższym używanie tonerów bez chipa w zasadzie uniemożliwia drukowanie na takim tonerze no chyba, że do takiego tonera przełożymy chip z oryginalnej, zużytej kasety która np. była w zestawie razem z drukarką. Co prawda wtedy urządzenie po włożeniu takiego tonera z podmienionym chipem dalej będzie wyświetlać komunikat o niskim stanie tonera ale proces drukowania będzie możliwy a same wydruki będą czytelne i w dobrej jakości.
Czy zatem lepiej jest kupować tonery z chipem czy bez ? To zależy od sytuacji. Jeśli chcemy mocno ograniczyć koszt zakupu materiałów eksploatacyjnych do naszej drukarki i nie przeraża nas kilkuminutowa zabawa z przełożeniem starego chipa do nowej kasety proponuję kupić toner w wersji bez chipa np. HP laser 107w toner zamiennik 106A bez chipa. Jeśli natomiast nie chcemy bawić się w przekładanie chipa ze starej kasety i zależy nam na kontroli poziomu zużycia tonera wskazany jest zakup tonera (niestety zazwyczaj sporo droższego) w wersji z zainstalowanym nowym chipem takiego jak np. HP laser 107w toner zamiennik 106A z chipem.


2. Jak odszukać w sklepie toner pasujący do mojej drukarki ?

Aby odszukać toner który pasuje do Państwa drukarki należy znać model drukarki do której potrzebujemy materiał eksploatacyjny lub też symbol tonera który jest najczęściej umieszczany na oryginalnym kartridżu drukującym. Symbol ten można też odszukać w instrukcji obsługi naszej drukarki w dziale materiały eksploatacyjne. Jeśli posiadamy powyższy symbol wpisujemy go w wyszukiwarce sklepowej na górze strony i wciskamy przycisk "SZUKAJ"( np. przy drukarkach HP P1102 symbolem tonera będzie CE285A). Po chwili powinny pojawić się wszystkie produkty w których nazwie występuje wyszukiwany symbol tonera. Możemy również wyszukać odpowiedni kartridż do naszej drukarki wpisując w wyszukiwarce sklepowej model drukarki do której szukamy materiałów drukujących np. P1102. W tym wypadku należy zwrócić uwagę by wpisać w wyszukiwarce tylko jeden góra dwa podstawowe wyrazy z nazwy drukarki np. HP P1102 lub Brother HL-2130. Odpowiednią kasetę do naszej drukarki możemy też odszukać wybierając z KATEGORII znajdujących się po lewej stronie na naszym sklepie odpowiednią grupę produktów (w tym wypadku będzie to grupa "Tonery i bębny do drukarek) i wyszukując nazwę producenta naszej drukarki ( np. HP) a następnie wybierając nazwę drukarki która posiadamy. Po chwili pojawią się wszystkie materiały które pasują do danego modelu drukarki.Jeśli mimo wszystko nie mogą Państwo odszukać toneru do swojej drukarki prosimy o kontakt. Wspólnie znajdziemy go na pewno;-)

3. Jaki toner lepiej kupić: oryginalny czy zamienny ?

Generalnie w urządzeniach laserowych monochromatycznych doskonale sprawdzają się zamienniki i można spokojnie polecić ich zakup bo różnica w jakości wydruku jest generalnie w tym wypadku niezauważalna. Podobnie zresztą jak wydajność obydwu tonerów która jest porównywalna a niekiedy nawet zamienniki mają wydajność większą niż oryginalny produkt. Jeśli natomiast chodzi o zakup kaset do kolorowych urządzeń laserowych to wszystko zależy od tego czy wydruki które wykonujemy na naszym urządzeniu muszą być perfekcyjne bo są to np. jakieś prezentacje dla naszych klientów ( w takim wypadku polecamy zakup oryginalnych tonerów) czy też mogą one mieć nieco mniejsze nasycenie kolorów, i delikatnie odmienna barwę ( wtedy zakup zamiennych tonerów będzie jak najbardziej uzasadniony)

4. Ile tonerów potrzebuję do kolorowej drukarki laserowej ?

Do kolorowych urządzeń laserowych wchodzą 4 tonery: cyan - niebieski magenta - purpurowy yellow - żółty black - czarny

5. Dlaczego nie mogę włożyć tonera do drukarki ?

Większość tonerów posiada plastikowe elementy zabezpieczające toner przed uszkodzeniem które należy zdjąć przed włożeniem go do urządzenia. Oczywiście mogło też dojść do pomyłki przy zamawianiu materiału do drukarki i w takim wypadku toner trzeba wymienić na prawidłowy bo niestety dany toner pasuje tylko do góra kilku modeli drukarek

6. Dlaczego wyjęty z drukarki toner jest dużo większy gabarytowo od tego który został zakupiony ?

W niektórych urządzeniach np. firmy Brother, Oki, Panasonic toner wkładany jest do modułu bębna i z urządzenia można te dwa elementy (toner i moduł bębna) wyciągnąć razem choć oczywiście gdy w urządzeniu skończy się toner nie trzeba od razu wymieniać też bębna ( wymienia się go raz na 3-6 tonerów zależnie od modelu drukarki) Należy wtedy odczepić toner od modułu bębna i wymienić go na nowy i całość włożyć z powrotem do drukarki.

7. Czy lepszy jest regenerowany czy 100% nowy toner zamienny ?

Te produkty posiadają bardzo zbliżone parametry jakościowe i wydajnościowe pod warunkiem, że ich wytworzenie jest prowadzone przy zachowaniu odpowiednich norm i procedur przez firmy specjalizujące się w tego typu produkcji. Inaczej mówiąc i w tonerach 100% nowych i w regenerowanych można trafić na egzemplarze wadliwe i najlepszym sposobem by tego uniknąć jest kupowanie u sprawdzonych sprzedawców, dbających o jakość swoich produktów.

8. Co zrobić ze zużytym tonerem ?

Zużytego tonera na pewno nie należy wyrzucać do kosza gdyż jest to odpad który powinno się utylizować. Pusty toner można natomiast odsprzedać (zazwyczaj musi to być toner oryginalny) lub też zregenerować by ponownie móc używać go w swojej drukarce. Jeśli zużyta kaseta jest uszkodzona lub zamienna to zazwyczaj nadaje się już tylko do utylizacji dlatego ważne jest by kupować tonery w firmie która ma również uprawnienia do odbioru i utylizacji zużytych tonerów oraz do wystawiania karty przekazania odpadów.

9. Czy jeśli skończył się toner czarny muszę wymienić również pozostałe kolory ?

Oczywiście nie ma potrzeby wymieniania pozostałych kolorów. Drukarka sama zasygnalizuje kiedy skończy się któryś z pozostałych kolorów. Należy jednak zwrócić uwagę na fakty, że bardzo często kupując od razu cały zestaw 4 kolorów do danego urządzenia możemy sporo oszczędzić. Sugerujemy zatem by przed zakupem sprawdzić jaki jest stan zużycia wszystkich tonerów i dopiero wtedy podejmować decyzję o zakupie.

10. Ile stron można wydrukować na tonerze do drukarki laserowej ?

Przy każdym z tonerów który mogą Państwo kupić w naszym sklepie podana jest jego wydajność czyli ilość stron jaką toner powinien wydrukować. Wydajność ta podawana jest przez wszystkich producentów dla wydruków o 5% zaczernieniu strony co oznacza, że jeśli zaczernienie strony będzie wynosiło więcej niż 5% ilość wydrukowanych stron będzie mniejsza a jeśli pokrycie strony tonerem będzie mniejsze niż 5% to wydrukujemy większą niż podana liczba stron. W praktyce jednak rzadko drukowane są strony o pokryciu mniejszym niż 5% dlatego należy się raczej spodziewać że podane wartości ilości stron są wartościami maksymalnymi po których toner się najzwyczajniej w świecie skończy.

11. Dlaczego nowy, pełny toner po włożeniu do urządzenia widoczny jest jako pusty i drukarka prosi o jego wymianę ?

Większość produkowanych obecnie kaset laserowych posiada zainstalowaną na obudowie specjalną elektronikę (chip) która komunikuje się z drukarką i informuje ją czy toner jest pusty czy pełny, ile zostało wydrukowanych stron itp. Właśnie dlatego czasami nawet jeśli toner jest fizycznie pełny i mógłby wydrukować mnóstwo stron to drukarka nie otrzymuje odpowiednich informacji z np. uszkodzonego lub wadliwego chipa i w końcu podaje informację że zainstalowany toner jest już pusty (co w sumie nie jest zgodne z prawdą) Niestety tych zabezpieczeń stosowanych przez większość producentów drukarek nie da się najczęściej w żaden sposób obejść.